Home Page

Ayvalık

Ayvalık

Huzurun adresi tüm pozitif enerjisiyle, doğayla iç içe donanımlı bir işletme Ayvalık Kaming sizeri bekliyor.

Ayvalık, Marmara Bölgesi'nde Balıkesir iline bağlı Ege Bölgesi'nde yer alan bir ilçesidir. Ege Denizi kıyısında bulunan ilçe, Türkiye'de önemli bir turizm merkezidir. Batısında Ege Denizi, kuzeyinde Edremit Körfezi, kuzeydoğusunda Burhaniye, güneyinde Dikili, güneydoğusunda ise Bergama bulunmaktadır. Akdeniz iklimine sahip olan Ayvalık, Ege Bölgesi sınırları içerisinde yer almasından dolayı yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlıdır. Ayvalık kendine has imbatı yazları serinlik vermektedir. 

 
Ayvalık, Antik Çağ'da bir tür yabani ayva anlamına gelen Kidonia olarak anılırdı. Bölgeye ilk yerleşen kesimin Midilli'nin Kydona köyünden ve Girit'in Kydonies bölgesinden gelmiş olabilecekleri düşünülmüştür. 
 
Antikçağ'da Ayvalık Adaları'na Hekatonisa ismi veriliyordu. Bu isim, adaların en büyüğü ve yerleşim olanı Nesos (Moshonisi, Cunda ya da Alibey Adası) aynı isimle söylenen Nesos ya da Nasos antik kentinin baş tanrısı olan Hekatos olarak da anılan Apollon'dan gelmekteydi. 
 
Ayvalık, bir adalar topluluğudur. 22 adası bulunan Ayvalık'ta sadece Cunda Adası diğer adı ile Alibey Adası'nda yerleşim bulunmaktadır. Ayrıca karşısında ise çıplak gözle görülebilecek kadar yakınlıkta olan Yunanistan'a bağlı Midilli Adası yer almaktadır. Cunda Adası, Türkiye'nin ilk boğaz köprüsü olma özelliği ile 1964 yılında inşaa edilerek Ayvalık ile kara bağlantısı sağlanmıştır. Ada doğal güzelliği ve tarihi yapısı nedeniyle koruma altına alınarak sit alanı olarak kabul edilmiştir. Rumlar zamanından kalma birçok kilise ve manastır bulunmaktadır. Cunda Adası, Kurtuluş Savaşı'nda Yunanlılara karşı sıkılan ik kurşunun Yarbay Ali Çetinkaya tarafından sıkılmasından dolayı Alibey Adası olarak da bilinmektedir. Piri Reis'in Kitab-ı Bahriyesi'nde bahsettiği Yund Adalarının bu bölgeye ait olduğu tahmin edilmektedir.

WhatsApp chat