AYVALIK HAKKINDA HER ŞEY

 

Ayvalık, Marmara Bölgesi'nde Balıkesir iline bağlı Ege Bölgesi'nde yer alan bir ilçesidir. Ege Denizi kıyısında bulunan ilçe, Türkiye'de önemli bir turizm merkezidir. Batısında Ege Denizi, kuzeyinde Edremit Körfezi, kuzeydoğusunda Burhaniye, güneyinde Dikili, güneydoğusunda ise Bergama bulunmaktadır. Akdeniz iklimine sahip olan Ayvalık, Ege Bölgesi sınırları içerisinde yer almasından dolayı yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlıdır. Ayvalık kendine has imbatı yazları serinlik vermektedir. 

Ayvalık, Antik Çağ'da bir tür yabani ayva anlamına gelen Kidonia olarak anılırdı. Bölgeye ilk yerleşen kesimin Midilli'nin Kydona köyünden ve Girit'in Kydonies bölgesinden gelmiş olabilecekleri düşünülmüştür. 

Antikçağ'da Ayvalık Adaları'na Hekatonisa ismi veriliyordu. Bu isim, adaların en büyüğü ve yerleşim olanı Nesos (Moshonisi, Cunda ya da Alibey Adası) aynı isimle söylenen Nesos ya da Nasos antik kentinin baş tanrısı olan Hekatos olarak da anılan Apollon'dan gelmekteydi. 

Ayvalık, bir adalar topluluğudur. 22 adası bulunan Ayvalık'ta sadece Cunda Adası diğer adı ile Alibey Adası'nda yerleşim bulunmaktadır. Ayrıca karşısında ise çıplak gözle görülebilecek kadar yakınlıkta olan Yunanistan'a bağlı Midilli Adası yer almaktadır. Cunda Adası, Türkiye'nin ilk boğaz köprüsü olma özelliği ile 1964 yılında inşaa edilerek Ayvalık ile kara bağlantısı sağlanmıştır. Ada doğal güzelliği ve tarihi yapısı nedeniyle koruma altına alınarak sit alanı olarak kabul edilmiştir. Rumlar zamanından kalma birçok kilise ve manastır bulunmaktadır. Cunda Adası, Kurtuluş Savaşı'nda Yunanlılara karşı sıkılan ik kurşunun Yarbay Ali Çetinkaya tarafından sıkılmasından dolayı Alibey Adası olarak da bilinmektedir. Piri Reis'in Kitab-ı Bahriyesi'nde bahsettiği Yund Adalarının bu bölgeye ait olduğu tahmin edilmektedir.  

Ayvalık tarihi kent dokusundan dolayı birçok kiliseye sahiptir. Bu kiliseler zaman içerisinde camiiye dönüştürülmüştür.

 

AYVALIK CAMİ VE KİLİSELERİ

 

Saatli Cami : Agios Yannis Kilisesi, ilçe merkezinde yer almaktadır. 1928 yılından sonra camiiye dönüştürülmüştür. Camiiye dönüşmesinin ardından içindeki ikonalar boyayla kapatılmıştır. 

Taksiyarhis Kilisesi : 1873 yılımda inşaa edilmiştir. İçerisinde bulunan çan, 2. Dünya Savaşı'nda yerinden çıkarılarak halka haber vermesi için kullanılmıştır. 

Ayazma Kilisesi : Ayazma kelime anlamı ile kutsal su anlamına gelir. Neo-klasik üslupta, 1890 yılında yapılmış tarihi bir yapı. Kilisenin girişi Yunan tapınaklarını anımsatmaktadır. Yapı malzemesi olarak Sarımsak Taşı kullanılmıştır.  

Hamidiye Camiisi : Ayvalık'ın kentsel değerini yansıtan bir camii olarak tek özgün yapıttır. Sultan II. Abdülhamit tarafından 19. yüzyılda yaptırılmıştır. 

Agia Paraskevi Manastırı: Tımarhane adasında bulunan bu manastırdan geriye sadece iç kısımda bulunan küçük bir kısım kalmıştır. CUNDA ADASI KİLİSE VE MANASTIRLARI

 

Çamlı Manastır/Taksiyarhis Ta Çamya : Ada merkezinden yaya olarak ve Patriça yolundaki Ekşi Çeşme'nin solundaki yol izlenerek yarım saatte varılabilir

Koruyan Meryem Manastırı/ Panagias Tis Lekai : Ayvalık Dalyan Boğazı'ndan çıkışta sağda zeytin ağaçlarının arasından gözüken boğaza hakim manzaralı restore edilmiş özel mülk

Ay Işığı Manastırı/ Ai Dimitri Ta Salina : Patriça 2. köyden yürüyüşle 45 dakika mesafededir

Ayos Apostolos Manastırı : Adaya giderken köprüyü geçtiğinizde soldaki sahil yoluna saptığınızda 500 metre mesafe sonra sağ yukarıdaki küçük tepeciktedir

Tavuk Adası Manastırı / Ayiu Ionnu Tu Podromu : Alibey Adası'nın karşısındaki Tavuk Adası üzerinde inşa edilmiştir

Güvercin Adası Manastırı / Ai Yorgi : Pateriça Körfezinin ortasında, andezitten oluşmuş küçük bir adanın üzerinde inşa edilmiştir

İlyas Peygamber Manastırı / Profit İliya : Köprünün Ada'ya giriş yönünde 200 metre sonra deniz tarafındadır; temel kalıntılarından az miktarı geriye kalmıştır.

 

Turizm alanında büyük bir potansiyele sahip olan Ayvalık, Çamlık koyu ,Sarımsaklı Plajı,  ve Şeytan Sofrası ile ön plandadır. Sarımsaklı Plajı, Ayvalık merkezine 6 km. mesafede olup otelleri ve plajı ile turizme katkısı bulunmaktadır. Şeytan sofrası; Ayvalık ve adalarına hakim büyük kayalıkların üzerinde bulunan, manzarası ve gün batımı ile büyüleyici bir güzelliğe sahiptir. Şeytanın ayak izi bulunduğuna dair inanılan eski bir lav birikintisi bulunmaktadır. 

 

Ayvalık'ın Çamlık kısmı, yemyeşil doğanın içinden yükselen şık binalarıyla Güney Fransa'nın soylu bir kasabasını andırıyor. Ayvalık Çamlık adını hakkedecek derecede çam ağacının bulunduğu mevkideki tarihi köşk ve yalıların güzelliği büyüleyici. 19. yy sonlarında Ayvalık sakinlerinin yazlık olarak kullandığı bu şirin semt, sessizliği ve güzelliğiyle hayranlık uyandırıyor. 

Ayvalık merkezden , Sarımsaklı'ya doğru ilerleyen yol boyunca, Paşa Limanı mevkisine kadar geniş bir alanı kaplıyor Çamlık.  Geçmişten günümüze dokunulmadan gelen bu özel semtin sokakları sahil yoluna açılıyor. Tepeden bakıldığında her sokak arasından masmavi denizi görmek mümkün. Rum mimarisinin hakim olduğu tarihi evler kadar bahçeleri de dikkat çekici. Ayvalık Çamlık'taki sokak isimleri de çiçek isimlerinden oluşuyor. Kasımpatı Sokak, Itır Sokak, Begonya Sokak, Sarıgül Sokak gibi pek çok sokak mevcut. 

Ayvalık Çamlık'ta teknelerin demirlediği, piknik alanı ve çay bahçeleri bulunan özel bir koy mevcut. Çamlık Koyu, Tımarhane Burnu'nun hemen karşısında yer alıyor. Koydan bu adayı ve rengarenk tekneleri izlemek oldukça keyifli.